Save the Date

Hall of Fame Induction Ceremony & Dinner

Friday, February 7, 2020

6:00pm at The Patio

Alumni Sports Hall of Fame Nomination Form

Please submit any supporting documentation to alumni@archmereacademy.com or call 302-798-6632 ext 757

Questions? Contact:

List of 1 members.

Sports Hall of Fame Selection Committee

Larry Cylc '73
Dr. Bill Doyle
David Kubacki '92
Lauren Beste Jones '96      
John J. Jordan III '80
Lou LoBosco '64
Jim Malseed
John Nowaczyk '87
Dave Oswinkle
Mike Pembroke '71
Mary Ann O'Brien Slowik '79
Anthony "Mike" Tosi '63
Anthony "TJ" Voell '89

Sports Hall of Fame Members

List of 6 items.

  • 2019

    Michael Blahusch '04
    Andrea Nolan Bohenek '86
    Paul Ramseur, Jr. '87
    John Stevens, Jr. '62
    Edsel Torres '99
  • 2018

    Jim Carney '65
    Tom Manerchia '61
    Pat McNamara '81
    Robin Prince Sachs ‘88
    Amy Lewis Wise ‘88
  • 2017

    Dan Meany ’05
    Michele Gioffre Smith ’88
    David Weir ’82
    Mike Walsh ’80
  • 2016

    Harry Chaykun '64
    Joe Clark '77
    Maria Cole Rappucci '94
    Nick Sanna '98
  • 2015

    Richard "Dick" Lanahan '60
    Joseph Pileggi '81
    Meredith Rachinsky Smith'94
    Herman W. Ross '77
    Jessica Zutz Hilbert '04
  • 2014

    Rev. Michael T. Collins, O.Praem. ’68
    Lawrence DiSabatino ’73
    Michael T. Lesutis ’88
    Joseph LoBiondo ’63
    Marc A. Ross ’91
    Richard P. Sheets ’84

List of 6 items.

  • 2013

    Marcy Aitken
    Kevin Lagasse '80
    Allison DeMuzio Shepard '91
    Southard Jones '91
    James Lanahan '61
  • 2012

    George Fantini '52
    Tom Lewis '62
    Irene Suchta Masterson ‘82
    Nick Trainer ‘83
    Jim Malseed, M.Ed., ATC
    Special Recognition:
    The 1987 Archmere Football Team
  • 2011

    Michael J. Hare ‘79
    Thomas Weiss ‘02
    Dr. Michael Fay ‘61
  • 2010

    Robert Deveney ’61
    Jack Clark ’82
    Matt Bastian ’83
    Dannielle Kissel Ulmer ’94
  • 2009

    Lou Lobosco ’64
    Jerry Ambrogi ’76
    Lauren Beste-Jones ’96
    Ryan Holsten ’97
  • 2008

    Robert Beste ’68
    Kevin F. Dieter, M.D., CFP ’75
    William (Billy) DiNardo ’76
    Katie Himelreich ’87

List of 7 items.

  • 2006

    Michelle Paraskewich-Elliot ’93
    Robert Limmina ’82
    Patrick Hart ’73
    Frank Chrzanowski ’73
  • 2005

    Daniel Mastro ’49
    Sean Hayes ’89
    John Yasik '77
    Danielle Yearick ’90
  • 2004

    Jack McKenna ’49
    William W. Peterman ’61
    John J. Jordan III ’80
    Kathleen M. Walsh Zawicki ’85
    Coach Joseph H. Moglia
  • 2003

    Douglas J. Harrison ’68
    Raymond E. Porter ’69
    Andrea Ciconte Scerba ’92
  • 2002

    Vincent J. Filliben, Jr. ’78
    Clement F. Udovich ’81
    Michael P. Udovich ’83
  • 2001

    Martin P. Londergan ’61
    Donna Gioffre Furey ’80
  • 2000

    Anthony (Mike) Tosi ’63
    John Tosi ’66
    Coach Larry Cylc ’73
    Coach Bill Doyle
    Coach Paul Pomeroy

List of 6 items.

  • 1999

    John Mariani ’69
    Jeff Olmstead ’71
    Bob Ursomarso ’77
    Melissa Pomeroy ’90
  • 1998

    Karen A. Jacobsson Killeen ’85
    Raymond Riddick ’36 (Football)
    J. Patrick Hurley, Jr. ’68
  • 1995

    Earl C. Francis ’56
    Francis A. Korwek ’69
    Coach E. John Walsh
  • 1994

    Clifford L. Anzilotti ’59
    Mark J. DiNardo ’79
    Gerald P. Doherty ’39
    John J. Glodek, Jr. ’62
    Herbert H. Slattery, Jr. '63
    Sheila Sullivan ’86
    Patrick J. Udovich '85
  • 1993

    Richard E. Berl ’49
    Robert Carney ’74
    Ralph Donofrio ’64
    Dennis M. Doyle ’62
    David C. Jonhson ’65
    John J. Walsh ’36
  • 1992

    William D. Burns ’56
    Coach Larry Cicero
    William J. Doherty ’45
    Coach Leonard Farmer
    Vincent J. Filliben ’47

Pietate et Scientia

Archmere Academy is a private, Catholic, college preparatory co-educational academy, grades 9-12 founded in 1932 by the Norbertine Fathers.